Google`dan PDF Açılımı - Arama Motorları SEO Webmaster bilgi bankası, knowledge base Webmaster Araçları

AnaSayfa > Arama Motorları SEO > Google`dan PDF Açılımı
Kategori: Arama Motorları SEO
Gönderen: Admin
Tarih: 2010-06-11
Puan: 0   Puan:0 | Katılımcı:0 | Katılımcı : 0
Okunma: 4873
  
 
1 puan 2 puan 3 puan 4 puan 5 puan 6 puan 7 puan 8 puan 9 puan 10 puan


Google arama özelliklerini geliştirmeye devam ediyor. Zaten uzun zamandır Google ile yaptığınız aramalarınızda, web sayfalarının yanı sıra PDF sonuçları da görüntüleniyordu. Görüntülenen PDF sonuçları isterseniz üzerine tıklayıp, PDF olarak açma veya Google`ın sunduğu "HTML olarak görüntüle" bağlantısını da kullanmak mümkündü. Bu iki seçenek pek çok kullanıcı için büyük oranda yeterli olsa da, ikisinin de kendine göre dezavantajları bulunuyor.
Eğer arama sonucuna tıklayarak PDF olarak görüntülemek isterseniz sisteminizde bir PDF okuyucu program yüklü olması gerekiyor. Sonucu HTML olarak görüntülemek istediğinizde ise Google`ın HTML yorumlayıcısı PDF`in tabloları ve bazı biçimlendirme özelliklerini doğru yorumlayamadığı için görüntü orijinal ile bire bir aynı olmuyor.
Google bu sorunu Quick View (Hızlı Görüntü) adını verdiği bir uygulama ile çözüyor. Artık Google arama sonuçlarında bulduğunuz PDF`leri Quick View sayesinde, sisteminizde bir PDF okuyucu program yüklü olmasa bile, Google`ın kendi PDF yorumlayıcısı ile olduğu gibi görüntüleyebileceksiniz.
Google şu anda arama sonuçlarındaki PDF`lerin yaklaşık yarısının bu yeni yöntem ile sorunsuz bir şekilde görüntülenebildiğini söyledi. Hali hazırda Google Docs`ta bulunan bu özellik sayesinde arama sonuçlarında karşılaştığınız PDF`leri daha rahat görüntülemek mümkün olacak.
Kaynak: Hurriyet Gazetesi
Yorumlar
Henüz Kimse Yorum Yapmamış, ilk yorumu siz ekleyin!
Yorum Ekleme Aparatı
Yorum Eklemek için lütfen sol menuden giris yapınız..
Toplam 0 yorum listelendi.