Centos/Linux üzerine VMware Server 2.0 Kurulumu - Linux / Unix Webmaster bilgi bankası, knowledge base Webmaster Araçları

AnaSayfa > Linux / Unix > Centos/Linux üzerine VMware Server 2.0 Kurulumu
Kategori: Linux / Unix
Gönderen: Admin
Tarih: 2009-09-13
Puan: 1   Puan:1 | Katılımcı:1 | Katılımcı : 1
Okunma: 5764
  
 
1 puan 2 puan 3 puan 4 puan 5 puan 6 puan 7 puan 8 puan 9 puan 10 puan

Bilindiği gibi virtualization (sanallaştırma) teknolojisi, sistemciler için harika çözümler sunan devrim niteliğinde bir konu. Tek bir donanım üzerinde birden fazla işletim sistemi çalıştırmaya yarayan sanallaştırma teknolojisi donanım, elektrik ve lokasyon gibi konularda ciddi oranlarda tasarruf etmek için birebir.

Ben de, test ortamı ve performans kaygısı olmayan tüm sunucu uygulamaları için sanallaştırma teknolojisi kullanmaktayım. İşte bu yazıda da, VMware’in ücretsiz olan VMware Server sürümünün CentOS üzerine nasıl kurulduğuyla ilgili notları paylaşacağım.

VMware Server 2.0 bir iki ay önce piyasaya çıkmış olmasından dolayı daha yeni sayılır ve her nekadar VMware’in ücretli olan appliance ve OS sürümlerinde bulunan bazı yönetimsel kolaylık sağlayan özelliklerinden muaf olsa da bahsettiğim tarzdaki kullanımlar için son derece yeterli ve üstelik süper kolay bir kuruluma sahip.

İşte nasıl kurulduğu;

GEREKSİNİMLER

WMware Server’i kurmak için bir bilgisayara sadece temel bileşenleri içeren bir CentOS 5.2 kurdum. Yani herhangi extra paket kurmadım; eğer siz de işe yeni bir CentOS kurarak başlayacaksanız aynı yöntemi takip etmenizi öneririm. Zira, aslında gerek olmayan paketleri sisteme kurarak kaynakları boşuna tüketmek pek doğru bir yol değil. Başlangıç için sadece Base paket grubunu seçmeniz yeterlidir.

Not: VMware 1.x versiyonunun aksine, sanallaştırma ortamı ile ilgili işler web tabanlı olarak gerçekleştirildiğinden dolayı sistemde X’in kurulu olması gerekmektedir.

Bunun dışında herzamanki gibi SELinux’u devreden çıkardım.

Şimdi elinizde, bomboş bir CentOS olduğunu varsayarak kurulum gereksinimlerine geçelim.

CentOS üzerine VMware Server’ı RPM olarak da, sıkıştırılmış tar.gz dosyasını indirip içerisinden çıkan perl kurulum scriptini çalıştırarak da kurmak mümkün. Ben tar.gz üzerinden kurulum yaptım. Dolayısı ile yazı, bu yöntemle yapılan kurulumu anlatıyor.

Kurulumu yapabilmek için sistemde kurulum sırasında derleme işlemleri için gcc’nin, kernel-devel ile kernel-headers gibi paketlerin ve de xinetd’nin kurulu olması gerekiyor.

Önce bunları kuralım;

# yum -y install gcc kernel-devel kernel-headers xinetd

Yum ile yapılan bu kurulum, gerekli paketlerin tüm bağımlı paketler ile birlikte sisteminize yüklenmesini sağlayacaktır.

Artık kuruluma geçebiliriz.

KURULUM

Biraz önce de bahsettiğim gibi kurulumu RPM üzerinde ya da kurulum scripti üzerinden yapabiliyoruz. Biz script üzerinden yapacağımıza göre öncelikle tar.gz uzantılı VMWare Server 2.0 paketini download edelim.

http://www.vmware.com/freedownload/login.php?product=server20 adresinden kayıt olun.

İlgili adreste biraz teferruatlı bir kayıt formu bulunuyor. Kayıt formunu doldurduktan sonra belirtmiş olduğunuz e-mail adresine bir aktivasyon maili gönderiyorlar. Linki takip ettiğiniz zaman download sayfasına ve serial key’inize ulaşıyorsunuz. İlgili key’i bir kenara not edin. Kurulum sırasında lazım olacak.

539MB’lik tar.gz dosyasını sisteminize indirdikten sonra sıkıştırılmış paketi açın.
Paketin, /usr/local/src dizinine download edildiğini varsayıyorum.

# cd /usr/local/src
# tar xvfz VMware-server-2.0.0-122956.i386.tar.gz

Şimdi kurulum scriptini çalıştırabiliriz.

# cd vmware-server-distrib/
# ./vmware-install.pl

Kurulum scripti çalıştırıldığı zaman, binary dosyalarının, scriptlerin, daemon dosyalarının, kütüphane dosyalarının, man ve dökümantasyon dosyalarının nereye kurulmasını istediğinizi belirtmeniz istenen sorular gelecektir. Sorulara Enter’a basarak default cevapları vermeniz yeterli olacaktır.

Herşey sorunsuz gittiyse; http://host-ip-adresi:8222 adresinden vmware server management konsoluna erişebilirsiniz.

Kurulum bu kadar. Bundan sonra sanal makinelerinizi oluşturup ister cd üzerinden ister iso dosyaları üzerinden işletim sistemlerinizi kurabilir, sanallaştırma teknolojisinin nimetlerinden yararlanabilirsiniz.
Yorumlar
Henüz Kimse Yorum Yapmamış, ilk yorumu siz ekleyin!
Yorum Ekleme Aparatı
Yorum Eklemek için lütfen sol menuden giris yapınız..
Toplam 0 yorum listelendi.