PWS Nedir? Nasıl Kurulur? - ASP Webmaster bilgi bankası, knowledge base Webmaster Araçları

AnaSayfa > ASP > PWS Nedir? Nasıl Kurulur?
Kategori: ASP
Gönderen: Admin
Tarih: 2009-07-02
Puan: 2   Puan:2 | Katılımcı:6 | Katılımcı : 6
Okunma: 7637
  
 
1 puan 2 puan 3 puan 4 puan 5 puan 6 puan 7 puan 8 puan 9 puan 10 puan

PWS Nedir?ASP ile programlamaya başlamadan önce bilgisayarımıza Windows 95/98 CD-ROM´u içinde yer alan PWS (Personal Web Server-Kişisel Sunucusu) programını kurmamız gerekiyor. Öncelikle buna neden ihtiyacımız var ve nedir bu PWS? ASP, PHP, CGI ve Perl gibi sunucu taraflı yazılım geliştirme ortamlarında dosyalarımızı Internet´e yerleştirmeden önce kontrol etmemiz gerekir. Bu sebepten dolayı bilgisayarımıza Kişisel Web Server Programını (PWS´yi) kurmamız gerekir. Sonuç olarak PWS, Web sayfalarımızı internete koymadan önce kontrol etmek ve düzenlemek amacı ile kullanabileceğimiz bir masaüstü server (sunucu) yazılımıdırASP programlama başlamadan önce bilgisayarımıza Windows 95/98 CD-ROM´u içinde yer alan PWS (Personal Web Server-Kişisel Sunucusu) programını kurmamız gerekiyor. Öncelikle buna neden ihtiyacımız var? ASP, PHP, CGI ve Perl gibi sunucu taraflı yazılım geliştirme ortamlarında dosyalarımızı Internet´e yerleştirmeden önce kontrol etmemiz gerekir. Bu sebepten dolayı bilgisayarımıza Kişisel Web Server Programını (PWS´yi) kurmamız gerekir. Sonuç olarak PWS, Web sayfalarımızı internete koymadan önce kontrol etmek ve düzenlemek amacı ile kullanabileceğimiz bir masaüstü server (sunucu) yazılımıdır. Biz burada ASP dosyalarımızı çalıştırabilmek için PWS programının nasıl kurulacağına dair bilgiler vereceğiz.
1. Sisteminiz Windows2000 Professionel veya Windows2000 Server ise:
Kişisel Web Server programını kendiliğinden kurar.
2. Sisteminiz Windows95/98, NT4 Workstation veya NT4 Server ise:
Kişisel Web Server´ınızı siz kurmak zorundasınız. PWS´ yi kurmadan önce kontrol etmemiz ve uygulamamız gerekenler nelerdir? Önce buna bir bakalım.
Windows 95/98
· Bilgisayarım>Denetim Masası>Program Ekle/Kaldır>İnternet Araçları>Personel Web Server Seçeneğinin işaretlenmiş olması gerekir. Eğer Windows´unuzu normal seçeneği ile kurmuşsanız bu seçenek işaretli demektir.
· Bilgisayarınıza bir kimlik vermeniz gerekir. Bunun için Bilgisayarım>Denetim Masası>Ağ´ ı tıklayarak, karşımıza gelen diyalog kutusunun ikinci sekmesi olan Tanımlamayı açın ve "Bilgisayar Adı" kutusuna istediğiniz ismi verin.
· Bilgisayarınızın IP yapılandırmasının doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek içinde Başlat>Çalıştır´ ı açıp, "winipcfg" yazarak kontrol edebilirizASP veya Active Server Pages (Aktif Sunucu Sayfaları) sayfalarınıza dinamiklik kazandıracak bir web programlama tekniğidir. Bu tekniğe başlamadan önce HTML hakkında yeterli bilginiz varsa hemen işe koyulun. Eğer yeterli bilgiye sahip değilim diyorsanız önce HTML Referansı bölümüne bir uğrayın. Çünkü ASP ile ilgili konularımızda temel HTML bilginizin olduğu var sayılacaktır.
Gelelim ASP´nin yapısına; ASP nasıl çalışır? ASP´ nin anlamının Aktif Sunucu Sayfaları olduğunu söylemiştik. O halde ASP´nin sunucu tarafında çalışan bir teknik olduğunu anladık. Peki sunucu tarafında çalışmak ne demek? Şimdiye kadar hazıladığımız sayfalarda yazdığımız kodlar istemci tarafında çalışırdı. Yani internet kullanıcısı www.programcitr.com/index.asp diye yazdığında index.htm sayfası web server´ınızdan alınıp, olduğu gibi kullanıcının bilgisayarına gönderilirdi. Fakat ASP tekniği ile yapılmış sayfalarda HTML tagları içerisine yazdığınız kodlar önce web serverda icra ettirilir, sonra bu kodları ayıklanır ve geriye sadece işlenmiş salt HTML kodu gönderir. Şimdi buraya kadar olan bölümde ASP ile ilgili çıkaracağımız sonuçlar nelerdir?
· ASP sayfasının içerisinde kodlar vardır.
· ASP sayfasının içerisindeki kodlar web serverda icra ettirilir.
· ASP sayfası,kullanıcının browser´ına salt HTML olarak gönderilir.
· ASP içerisinde yazılan kodun web server´da çalıştığı için kullanılan browser´a göre görüntülenecek olmamasıdır.
Bu arada devamlı olarak ASP kodlarından bahsettik. Nedir bu ASP kodları? ASP bir çok script dili ile yazılıp, HTML taglarımızın içerisine yazılan kodlardır. Peki ASP hangi script dilleri ile yazılır? ASP´yi bir çok script dili ile yazabilirsiniz demiştik ya bunlar:
· VBScript
· JavaScript
· JScript
· PerlScript
· PHPScrip
Biz bunlardan kullanımı en yaygın olan VBScripti kullanacağız. Bu kadar sohbet yeter değil mi? Artık PWS´nin kurulumuna geçebiliriz. Hepimize kolay gelsin
ASP´nin DİLİ
ASP, bir teknolojidir. Kendi başına bir yazım kuralı yoktur. ASP tekniğini kullanabilmek için, ASP sayfasının talep edilmesi halinde ziyaretçiye gönderilmeden önce ASP.DLL´ye teslim edilmesi bu teknolojinin kullanılabilmesi için hemen hemen tek şarttır. Bunu, dosya uzantısını .asp yaparak sağlarız.
ASP.DLL ise, dünyada mevcut bütün Script dilleri ile verilecek komutları kabul edebilir. Sadece ASP.DLL´e sayfadaki kodların hangi dilde olduğunu söylemeniz gerekir. Bunu, ASP sayfasının birinci satırında yaparız. Örneğin ASP´ye VBScript dilini kullanmasını belirtmek için bu satırı şöyle yazarız:
<% @Language=VBScript %>
ASP sayfalarında genellikle VBScript, JavaScript ve JScript kullanılır. Ancak örneğin Perl dilinden türetilen PerlScript, PHP´den türetilen PHPScript de giderek ilgi çeken ASP dilleri arasına giriyor.
Bir ASP sayfası içinde farklı Script dilleri kullanılabilir

Yorumlar
Henüz Kimse Yorum Yapmamış, ilk yorumu siz ekleyin!
Yorum Ekleme Aparatı
Yorum Eklemek için lütfen sol menuden giris yapınız..
Toplam 0 yorum listelendi.