Html sitemap.xml priority değerleri - HTML-CSS Webmaster bilgi bankası, knowledge base Webmaster Araçları

AnaSayfa > HTML-CSS > Html sitemap.xml priority değerleri
Kategori: HTML-CSS
Gönderen: Admin
Tarih: 2009-05-29
Puan: 1   Puan:1 | Katılımcı:4 | Katılımcı : 4
Okunma: 4214
  
 
1 puan 2 puan 3 puan 4 puan 5 puan 6 puan 7 puan 8 puan 9 puan 10 puan

<priority> etiketi ile sitemap.xml de tanımladığımz adreslerin işlenme sıralamasını belirtiriz. Mesela, değişmiş ve indekslenmesi gereken 10,000 sayfanız var. Googlebot tanımlanmış görev süresinde sizin sitenize geldiğinde eğer tek seferde 1000 adet sayfa işleyebiliyorsa sizin 10,000 adresten 1000 tanesini seçmelidir. Peki hangi 1000 tanesi olacağına nasıl karar verecek? <priority> etiketi ile adreslere önem değeri verilir. bu değer 0.0 ile 1.0 aralığındaki ondalık sayılardır. Şu halde, yeni içerik içeren sayfaların önceliklerini yüksek vermelisiniz ki Googlebot o sayfaları daha çabuk indekslesin. İçeriği değişmeyen veya çok nadir değişen sayfaların önceliklerini bir hayli düşük tutmakta fayda var. Böyle yaptığımız taktirde yeni içerikli sayfaların indekslenmesi daha seri gerçekleşecektir.

Sayfalarınıza sitemap.xml içerisinde verdiğiniz önceliklerin, arama sonuç sayfalarındaki gösterilme ağırlıklarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Tüm olay hangi adresler daha çabuk indekslenmeli, hangileri ise diğerlerinden sonra yapılmalıdır. <priority> tamamen Googlebot'un sayfaları ideksleyeceği sıralamayı tanımlar, sayfaların arama sonuçlarındaki değerlerini yönetmeye yaramaz :)

<changefreq> etiketine vereceğiniz değerler "always", "hourly", "daily", "weekly", "monthly", "yearly" ve "never" şeklinde olmalıdır. Buraya yazacağınız değerler tabiki tahmini olacaktır bir kesinlikten sözetmek mümkün değildir. Mesela haber detayı gibi çok sık değişme ihtimali olan sayfaları "always" olarak değer vermek mantıklı olacaktır. Mesela, iletişim adreslerini içeren sayfaların çok nadir değişebileceğini düşünüyorsak "never" şeklinde değer verebiliriz.Yorumlar
Henüz Kimse Yorum Yapmamış, ilk yorumu siz ekleyin!
Yorum Ekleme Aparatı
Yorum Eklemek için lütfen sol menuden giris yapınız..
Toplam 0 yorum listelendi.