Dünya sıralamasında sitem kaçıncı sırada? - Arama Motorları SEO Webmaster bilgi bankası, knowledge base Webmaster Araçları

AnaSayfa > Arama Motorları SEO > Dünya sıralamasında sitem kaçıncı sırada?
Kategori: Arama Motorları SEO
Gönderen: Admin
Tarih: 2009-03-13
Puan: 5   Puan:5 | Katılımcı:6 | Katılımcı : 6
Okunma: 7127
  
 
1 puan 2 puan 3 puan 4 puan 5 puan 6 puan 7 puan 8 puan 9 puan 10 puan

İlgi çekici bir konu, değil mi? Kim öğrenmek istemez ki yaptığı bir çalışmanın dünyadaki pozisyonunu? Aslına bakarsanız şu an bunu ölçmenin reel bir yolu yok, bu noktada şu an tek bir çözüm gözüküyor: Alexa Peki nedir Alexa?

Alexa, kendine ait bir araç çubuğu(toolbar) bulunan ve bu araç çubuğu kullananların istatistikleri sayesinde internette en fazla ziyaret edilen sitelerin listesini oluşturan bir site. Aslına bakarsanız bu listenin her zaman tam anlamıyla doğruyu gösterdiği kanaatinde değiliz, çünkü bir sitenin kitlesi Alexa toolbar kullanmayan kişilerden oluşabilir. Fakat yaklaşık bir sonuç vermesi açısından başarılı bir uygulama olduğu su götürmez bir gerçek.

Alexa'dan hangi bilgileri öğrenebiliyoruz dersek; sitemizin 3 aydan 2 yıla kadar ziyaretçi ve sıralama grafiğini, subdomainlerimizin % olarak istatistiğimizdeki yerini, günlük/1 haftalık/3 haftalık dünya üzerindeki sıramızı, bir milyon kişi üzerinden ortalama siteye giriş sayısı ve kişi başı kaç sayfa görüntülendiği, bir rakibimiz ile kendimizi kolayca karşılaştırarak aramızdaki istatistik farklarını öğrenebiliyoruz. Peki Alexa sadece bize bunları mı sunuyor? Tabii ki hayır, dünya üzerinde en fazla girilen ilk 500 siteyi, ülkelere göre ilk 100 siteleri gösterebiliyor, ayrıca sitenizin logosu ile kendinize ait explorer toolbar oluşturabiliyorsunuz, sitenizin istatistiklerini bir kod yardımıyla grafiksel olarak yayınlayabiliyorsunuz. Arama sonuçlarında sitelerin screenshotlarını görebiliyorsunuz, istatistik sayfalarında ilişkili siteleri(bunlar dmoz'dan alınıyor) görebiliyorsunuz, Amazon üyesiyseniz sitelere yorum yazabiliyorsunuz.

Peki nedir dezavantajları: Öncelikle kendinize ait bir domain adınız yoksa istatistik olarak subdomaini aldığınız sitenin sonuçları gözükecektir. Yani geocities uzantılı bir adresiniz varsa istatistiklerinize bakmak istediğinizde geocities'in istatistiklerini göreceksiniz. İstatistik rakamları sitenizin ziyaretçi sayısına göre çok düşük gelebilir. Sıralama ortalama olduğu için sitenizin ufak bir süre kapalı kalması durumunda istatistiklerinizin gerçeği yansıtması çok uzun süre alabilir. Toolbar kullanmayan ziyaretçileriniz istatistik olarak hiçbir anlam taşımayacaklardır. Size göre ziyaretçi sayısı daha az olan bir site bile sizden sıralama olarak üstte olabilir. İlk 100.000 içinde olmazsanız detaylı bir istatistik alamayacaksınız demektir.

Toolbar indirmek için: http://client.alexa.com/install/AlexaInstaller.exe

Sayfanıza İstatistik Eklemek İçin: http://www.alexa.com/site/site_stats/signup?mode=stats

Dünyanın ilk 500 sitesi: http://www.alexa.com/site/ds/top_500

Türkiyenin ilk 100 sitesi: http://www.alexa.com/site/ds/top_sites?ts_mode=lang〈=tr

Alexa(dmoz) dizini: http://www.alexa.com/site/browse

Kendi araç çubuğunuzu oluşturmak için: http://pages.alexa.com/prod_serv/signup_logo_format.htmlYorumlar
Henüz Kimse Yorum Yapmamış, ilk yorumu siz ekleyin!
Yorum Ekleme Aparatı
Yorum Eklemek için lütfen sol menuden giris yapınız..
Toplam 0 yorum listelendi.