CHMOD [Yazılabilirlik, Okunabilirlik, Uygulama] Ayarları - Linux / Unix Webmaster bilgi bankası, knowledge base Webmaster Araçları

AnaSayfa > Linux / Unix > CHMOD [Yazılabilirlik, Okunabilirlik, Uygulama] Ayarları
Kategori: Linux / Unix
Gönderen: Admin
Tarih: 2009-03-13
Puan: 10   Puan:10 | Katılımcı:1 | Katılımcı : 1
Okunma: 5478
  
 
1 puan 2 puan 3 puan 4 puan 5 puan 6 puan 7 puan 8 puan 9 puan 10 puan

CHMOD [Yazılabilirlik, Okunabilirlik, Uygulama] Özelliği

(FTP Programı Olarak FlashFXP Temel Alınmıştır)

CHMOD Özelliği Sisteme Kurduğunuz Herhangi Bir Dosya Veya Klasöre Yazılma, Okunma ve Uygulama Yapma Özelliği Kazandırmaktır, Yani Bilgisayar Üzerinde Bildiğimiz Anlamıyla Dosya veya Klasörleri "Salt Okunur" Özelliği Vermek ve Kaldırmaktır.

İnternet Üzerindeki Kurulumlarda Bu İşlemin Yapılma Sebebi Kurulum Sırasındaki Bilgilerin Sistem Dosyalarına Aktarılması ve Sonrasında İstenmeyen Bilgilerin Sistem Dosyalarına Eklenmesini Engellemektir.

CHMOD Özelliğini Düzenleme İşlemini Klasör ve Dosyalarınızı İnternete Atmadan Önce Yapmak İstiyorsanız, Söz Konusu Klasör veya Dosyanın Üzerine Sağ Tuş ile Tıklayıp "Özellikler" Seçeneğini Daha Sonrada "Salt Okunur" Kutucuğunu İşaretlemeniz Gerekmektedir. Bu İşlem Dosya veya Klasörünüzün Üzerine Bilgi Yazılmasını Engeller. İşlemin Tersini Yaparak Dosya veya Klasörünüzün Üzerine Yazılabilmesini Sağlayabilir ve Daha Sonra İnternete Atıp İşleminize Devam Edebilirsiniz.

Dosyaların CHMOD Ayarını Yapmadan Önce İnternete Attınız ve Kurulum Yada Sonrasındaki İşlemlerde Sorun ile Karşılaştıysanız;

Klasörler İçin:
Kullandığınız FTP Programınından CHMOD Ayarı Yapılacak Klasörün Üzerine Gelip Sağ Tuş ile Tıklayın ve Menüden "Attributes (CHMOD)" Linkini Seçip Açılan ufak Pencereden "owner, group, public"Başlıkları Altında Yer Alan "Read, Write
ve Execute" Seçeneklerinin Tümünü İşaretli Hale Getirin. Bu İşlemi Yaptığınızda Sözkonusu Klasöre Yazılabilme Özelliği Vermiş Olursunuz. İşlemi Eski Haline Getirmek İçin "group ve public" Başlıkları Altındaki "write" Seçeneklerindeki İşaretleri Kaldırabilirsiniz.

Dosyalar İçin:
Kullandığınız FTP Programınından CHMOD Ayarı Yapılacak Klasörün Üzerine Gelip Sağ Tuş ile Tıklayın ve Menüden "Attributes (CHMOD)" Linkini Seçip Açılan ufak Pencereden "owner, group, public" Başlıkları Altında Yer Alan "Read ve Write" Seçeneklerinin Tümünü İşaretli Hale Getirin. Bu İşlemi Yaptığınızda Sözkonusu Dosyaya Yazılabilme Özelliği Vermiş Olursunuz. İşlemi Tersine Almak İçin "group ve public" Başlıkları Altındaki "write" Seçeneklerindeki İşaretleri Kaldırabilirsiniz.


İpucu: İşaretleme İşlemleriyle Tek Tek Uğraşmak İstemiyorsanız, İşaretleme Yaptığınız Kutucukların Enalt Sol Bölümündeki Permissions Kutucuğuna Aşağıdaki Numaraları Yazabilirsiniz.

Klasörlere Yazılma Özelliği Vermek İçin: 777
Klasörlerin Yazılma Özelliğini Kaldırmak İçin: 755

Dosyalara Yazılma Özelliği Vermek İçin: 666
Dosyaların Yazılma Özelliğini Kaldırmak İçin: 644

İyi Çalışmalar..
Yorumlar
Henüz Kimse Yorum Yapmamış, ilk yorumu siz ekleyin!
Yorum Ekleme Aparatı
Yorum Eklemek için lütfen sol menuden giris yapınız..
Toplam 0 yorum listelendi.