PHP ye giriş - PHP Webmaster bilgi bankası, knowledge base Webmaster Araçları

AnaSayfa > PHP > PHP ye giriş
Kategori: PHP
Gönderen: Admin
Tarih: 2009-03-13
Puan: 4   Puan:4 | Katılımcı:3 | Katılımcı : 3
Okunma: 4408
  
 
1 puan 2 puan 3 puan 4 puan 5 puan 6 puan 7 puan 8 puan 9 puan 10 puan

Php yazı dizimize bu yazımızla başlıyoruz. Yazı dizimizde en temel anlamda php kullanımı hakkında bilgiler ve örnekler vereceğiz.

Php yani Hypertext Preprocessor, 90'lı yıllarda Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilmeye başlayan, sunucu taraflı, html ile uyumlu, açık kaynak kodlu bir dildir. Kodlama yapısı olarak Perl ve C dillerine benzemektedir. Php ile form işlemleri yapılabilir, kullanıcıdan çeşitli bilgiler alınabilir, veritabanı kullanılabilir, hatta gtk (Gimp Toolkit) eklentisiyle birlikte istemci taraflı program dahi yazılabilir. Php dili Linux ve Windows üzerinde çalışabilmektedir.

Php uygulamaları <? veya <?php ile başlar ?> tagıyla sona erer, php.exe uygulaması bu taglar arasındaki uygulamaları yorumlayarak yapılması söylenen işlemleri yapar, sonuç olarak html çıktısı verir. Php dilinde çıktı için temel olarak echo komutu kullanılır. Komut satırlarımızı ; ile bitiririz. Şimdi programlamada klasikleşen bir merhaba yazısı ile ilk php sayfamızı oluşturalım:

<?
echo "Merhaba Gezginler";
?>

Yukarıdaki örneği 1.php olarak kaydedip, çalıştırdığımızda Merhaba Gezginler şeklinde çıktı verecektir.

Değişkenler $ işareti ile belirtilir. Değişkenlerimize kendimiz değer verebileceğimiz gibi otomatik olarak çeşitli değerler almasını sağlayabiliriz.

<?
$site="Gezginler";
echo $site;
?>

Yukarıdaki örneği 2.php olarak kaydedip, çalıştırdığımızda Gezginler şeklinde çıktı verecektir. site isimli değişkenimize Gezginler şeklinde bir değer atadık, $site şeklinde değişkenimizi çağırdık. Yukarıdaki örneği biraz değiştirerek değişkenleri daha yakından tanıyalım:

<?
$site="Gezginler";
$Gezginler=100;
echo $$site;
?>
Örnek// http://www.gezginler.net/webmaster/php/3.php

Yukarıdaki örnek 100 çıktısı verecektir. site isimli değişkenimiz Gezginler değerini tutmaktadır. Gezginler ise bir değişken olarak 100 değerini tutmaktadır. $$ ile değişkenin tuttuğu ikinci değere ulaştık. Burada dikkat edeceğimiz ikinci ayrıntı ise değişkenleri tanımlarken rakam kullandığımız zaman "" kullanmamamız. Eğer değişkenimize atayacağımız değer sadece rakamlardan ya da başka bir değişkenden oluşuyorsa (örneğin $var=$yok;) tırnağa ihtiyaç duymuyoruz. Çift tırnak yerine tek tırnak da (echo ''; ) kullanılabilir fakat tek tırnak kullanımında değişkenin içerisindeki değerler yazıldığı gibi algılanır. Mesela;

<?
$site="Gezginler";
echo 'Bu yazı $site sitesinde yayınlanmaktadır';
?>
Örnek// http://www.gezginler.net/webmaster/php/4.php

Yukarıdaki örnek Bu yazı $site'de yayınlanmaktadır şeklinde çıktı verecektir, site isimli değişken Gezginler değerini tuttuğu halde '' kullanımı nedeniyle bir değişken olarak değil de yazıldığı şekliyle çıktı vermektedir.

Peki, bir cümle içerisinde çift tırnak(") kullanmamız gerekiyor fakat çift tırnak kullandığımız zaman php bunu komut satırının bitişi olarak algıladığı için hata veriyor. Bu durumlar için \ kaçış karakterini kullanmalıyız. \ karakterini " öncesine yazdığımız zaman php bunu olduğu gibi yazacağını anlıyor. Bu durum php ile kullanılan diğer işaretlemeler için de geçerlidir. Örneğin;

<?
echo "Gezginler \"kervanı\" yoluna devam etmektedir";
?>

Örnek// http://www.gezginler.net/webmaster/php/5.php

Yukarıdaki örnek Gezginler kervanı yoluna devam etmektedir şeklinde istediğimiz gibi çıktı verecektir.

Php dilinde, yazdığınız kodlara daha sonra hatırlayabilmeniz için yorum eklemek istediğinizde yahut belirli bir kodu kullanmamak istediğinizde satır başına # veya // karakterlerini ekleyebilirsiniz ya da belirli bir kod yığınının:

/*
kodlar
*/

şeklinde çalışmasını engelleyebilirsiniz.


Php diline giriş için hazırladığımız bu yazıda php'yi tanımaya ve en temel öğelerden bahsetmeye çalıştık. Yazılarımız temel konular çerçevesinde fırsat bulabildiğimiz ölçüde devam edecektir.Yorumlar
Henüz Kimse Yorum Yapmamış, ilk yorumu siz ekleyin!
Yorum Ekleme Aparatı
Yorum Eklemek için lütfen sol menuden giris yapınız..
Toplam 0 yorum listelendi.