@ Sembolünü Anlamı - internet ve teknolojiler Webmaster bilgi bankası, knowledge base Webmaster Araçları

AnaSayfa > internet ve teknolojiler > @ Sembolünü Anlamı
Kategori: internet ve teknolojiler
Gönderen: Admin
Tarih: 2008-11-16
Puan: 10   Puan:10 | Katılımcı:2 | Katılımcı : 2
Okunma: 5061
  
 
1 puan 2 puan 3 puan 4 puan 5 puan 6 puan 7 puan 8 puan 9 puan 10 puan

Biraz komik görünümlü, kuyruğu tepesinden dolaşan bu küçük a harfi, internetle beraber günümüzde en çok kullanılan sembollerden biri olmuştur. Sembolün gerçek orijini tam olarak bilinmemektedir. Dünya üzerinde genel kabul görmüş ortak bir isminin olmaması da şaşırtıcıdır. En çok kabul gören ismi İngilizcedeki at signdır. Bu sembole Almanlar at zeichen, İspanyollar arroba, Fransızlar arobase, Japonlar ise atto maak adını vermişlerdir.

@ sembolü birçok ülkede şekil olarak değişik hayvanlarla özdeşleştirilir. Internet erişimi olan herkesin adres veya telefon numarasının bir çeşit karşılığı olan e-posta (e-mail) adresi vardır. İki bölümden oluşan bu elektronik posta adresini @ sembolü ikiye ayırır. Önceki kısım kişisel ad olan posta kutusunu, sonraki kısım ise internet servis sağlayıcının adını belirler.

İkinci kısımdaki son birkaç karakter genellikle o kişinin bağlı olduğu kuruluşu ve ülkeyi gösterir. Örneğin, com (ticari), gov (hükümet), net (ağ organizasyonu), edu (eğitim), mil (askeri) gibi. Bunların dışındakiler de org (organizasyon) uzantısını taşırlar. Bunlardan sonra gelen karakterler ait olduğu ülkeyi belirlerler, tr (Türkiye), uk (İngiltere), fr (Fransa) gibi. us uzantısını kullanması gereken ABD genellikle bir ülke kodu uzantısı kullanmaz.

@ sembolünün orijini bir muammadır ama yine de iki hikaye var. Birinci hikayeye göre @ sembolünü Ortaçağ keşişlerinin yorgun elleri yaratmıştır. Matbaanın icadından önce çoğunluğu din konulu olan kitapların her bir kopyası elle yazılıyordu. Bu uzun ve yorucu işi keşişler yapıyorlardı, Tarafına, doğru, halinde içinde, yanında, hususunda üzerinde, beherine gibi çeşitli birçok anlama gelen, Latince ad kelimesinden türemiş at kelimesi her ne kadar kısa bir kelime idiyse de kitaplarda o kadar çok tekrar ediliyordu ki sonunda usanan keşişler onu tek el hareketi ile yazacak şekilde, t yi anın üzerinden sola doğru aşırarak @ şekline dönüştürdüler.

İkinci hikayeye göre sembol amphora kelimesinin kısaltılmasıydı. O zamanlar amphora, hububat, baharat ve şarapların taşındığı fırında pişirilmiş küplerin ölçüm birimiydi. Giorgio Stabile isimli bir İtalyan araştırmacı 1492 tarihli Latince - İspanyolca sözlükte amphoranm bir ağırlık ölçüsü olan arrobaya çevrildiğini keşfetti. İspanyolların hala@ işaretini arroba diye isimlendirmelerinin sebebi de bu olmalıdır.

Stabile ayrıca, Floransalı tüccar Francesco Lapinin 1536da yazdığı bir mektupta @ işaretini kullandığını da tespit etti. İşaret aynı zamanda uzak mesafeler arası ticareti belirtmek için de kullanılıyordu ama 18. yüzyılda kullanılışı birim başına bir fiyatı göstermek içindi. Örneğin, tanesi 5 Peniden 10 portakal alınsa 10 portakal @ 5 Peni şeklinde her biri anlamında yazılıyordu.

@ işareti ilk olarak 1885te yazı makinelerinin ilk örneği olan Underwoodun klavyesinde kullanıldı. E-posta adresinin bir parçası olarak ise ilk olarak 1977 yılında Roy Tomlinson tarafından kullanılmıştır. Tomlinsonun amacı ise kimsenin adında bulunmayan ve karışıklığa yol açmayacak bir işareti kullanmaktı.
(alıntı)
Yorumlar
Yazan: thyke13 (02 Şubat 2010 Salı)+3   
Bu ilgi çekici konu için teşekkürler.
Yazan: blnt34 (06 Temmuz 2009 Pazartesi)+10   
araştıran ve yayınlayanlara teşekkürler.
Yorum Ekleme Aparatı
Yorum Eklemek için lütfen sol menuden giris yapınız..
Toplam 2 yorum listelendi.