Pagerank gidiyor, yerine orion algoritması geliyor - Arama Motorları SEO Webmaster bilgi bankası, knowledge base Webmaster Araçları

AnaSayfa > Arama Motorları SEO > Pagerank gidiyor, yerine orion algoritması geliyor
Kategori: Arama Motorları SEO
Gönderen: Admin
Tarih: 2008-07-26
Puan: 1   Puan:1 | Katılımcı:1 | Katılımcı : 1
Okunma: 4593
  
 
1 puan 2 puan 3 puan 4 puan 5 puan 6 puan 7 puan 8 puan 9 puan 10 puan

Pagerank güncellemesinin gecikmesinin nedeni olarak google'un pagerank sisteminin yerine İsrailli bir genç olan Ori Allen'den, isminin kısaltılmışı olan Orion algoritmasını satın almış olması gösteriliyor. Çıkan haberlere göre arama motorunun algoritması değişiyor ve Google pagerankı gizleme veya tamamen kaldırma yoluna gidiyor.

Burada da sistemin nasıl işlediği anlatılmış:

SEO ve websiteleriyle uğraşan neredeyse herkes nerede benim yeni pagerank’im diye sorup duruyor. Google normalde her 3 ayda bir yeni pagerankleri google toolbar ve başka araçlar vasıtasıyla açıklar, herkes de iyi yaptım kötü yaptım yada daha iyi noktaya geldim diye düşünmeye başlardı. Bu öyle birşey ki kendi içinde bir pazar bile oluşturdu. Pagerank 5 olan bir siteden satın alınan link şu kadar, Pagerank 6 şu kadar şeklinde giden kendi içinde bir piyasa oluşturdu. Geçtiğimiz ay Google’ın yeni pageranklari açıklamak için 3 ayının son ayıydı. Dolayısıyla birçok webmaster ve SEO forumunda, google pagerank ne zaman güncellicek? Kimlerinki güncellendi? gibi konular açıldı.
İşte bomba haber burda. Yeni çıkan haberlere göre Google Pagerank algoritmasını bırakıyor. Avustralyada UNSW üniversitesinde doktora yapan İsrail asıllı 26 yaşındaki Ori Allon’ın doktora tezi olarak geliştirdiği Orion algoritmasını Google satın aldı. Google bunu resmi olarak duyurmuyor ama habercilerin üniversite kaynaklarından aldığı bilgilere göre Ori Allon Şubat 2006′da California’ya Google’da çalışmak üzere kalıcı olarak taşındı.
Orion Algoritması
Kullanıcının yaptığı aramada kullandığı anahtar kelimelerin sonucunun en ilgili siteler arasından seçilmesinin yanında, kullandığı anahtar kelimeler de ayrıştırılarak, bunlarla ilişkilendirebilek sonuçlar sunuluyor. Bu ifade ve gazetelerde şu anda Orion algoritmasını açıklamak için kullanılan tabirler çok sığ ve komplike. Birkaç cümleyle ifade edilmeye çalışıldığı için detaylardan mahrum kalıyoruz. Algoritmayı ifade etmek için kullanılan bir örnek var, bu örneğe göre, eğer bir kişi American Revolution (amerikan devrimi) diye aratırsa, bu aramanın sonucu, American History (amerika tarihi- tarihi birşey olduğuyla ilişkilendiriyor), George Washington (devrimi yapan kişi), American Revolutionary War (amerikan devrim savaşı) , Declaration of Independence (özgürlük deklarasyonu) gibi sonuçlar çıkacak. Yani artık sadece kelimeleri aratmak yerine bu kelimelerin ifade ettiği manaya göre bir kategorizasyon ve onun sonuçları sunulacak. Türkiye’den örnekler vermek gerekirse. Avrupa yakası diye aratıldığı zaman; Gülse Birsel, Ata Demirer, Burhan Altıntop gibi avrupa yakası deyince insanların aklına gelen isimlerle birlikte sonuçlar çıkıcak. Bu algoritmanın altında yatan fikir, insanların birşeyi ararken birçok şeyi sorgulamak zorunda kalmasını önlemek ve anahtar kelimelerin ifade edeceği manaları ve bu manaların birbiriyle olan ilişkisini arama motoru seviyesinde kurup, ona göre sonuçlar üretmek.
Ori Allon’ın Orion algoritmasıyla ilgili çıkan haberler doğruysa önümüzdeki aylarda bu konu gündemi daha çok işgal edecek çünkü Google Ori Allon ile görüşmelerinde Ori Allon algoritmasını 18 ayda hayata geçirebileceğini söylemiş ve Ekim ayında 18 ay doluyor. Google Pagerank güncellemesinin yapılmaması da bu beklentileri kuvvetlendiriyor
Yorumlar
Henüz Kimse Yorum Yapmamış, ilk yorumu siz ekleyin!
Yorum Ekleme Aparatı
Yorum Eklemek için lütfen sol menuden giris yapınız..
Toplam 0 yorum listelendi.