AJAX Http İstemleri - Ajax Webmaster bilgi bankası, knowledge base Webmaster Araçları

AnaSayfa > Ajax > AJAX Http İstemleri
Kategori: Ajax
Gönderen: Admin
Tarih: 2008-11-11
Puan: 1   Puan:1 | Katılımcı:1 | Katılımcı : 1
Okunma: 4876
  
 
1 puan 2 puan 3 puan 4 puan 5 puan 6 puan 7 puan 8 puan 9 puan 10 puan

AJAX Http İstemleri kullanır
Geleneksel JavaScript kodlarında, eğer sunucudaki bir veritabanından yada dosyadan bilgi almak isterseniz, yada sunucuya kullanıcı girdisini göndermek isterseniz bir HTML formu oluşturup GET yada POST yöntemlerinden biriyle sunucuyla veri alışverişi yaparsınız. Kullanıcı veriyi göndermek/almak için formdaki "Gönder" vb. bir düğmeyi tıklar, sunucunun yanıtını bekler ve sonuçları yeni yüklenen sayfada görür.

Kullanıcının her veri girişinde sunucunun yeni bir sayfa oluşturmasını beklemesi nedeniyle geleneksel internet uygulamaları daha yavaş çalışabilir ve daha az kullanıcı dostu olabilir.

Ajax ile, Javascript kodunuz XMLHttpRequest nesnesini kullanarak doğrudan sunucuyla iletişime geçer.

HTTP istemi kullanarak bir web sayfası, sayfayı yenilemeye gerek olmaksızın sunucuya istemde bulunup yanıt alabilir. Kullanıcı aynı sayfada kalacaktır ve arka planda gerçekleşen veri iletişimini farketmeyecektir.

XMLHttpRequest nesnesi
Bir web geliştiricisi XMLHttpRequest nesnesini kullanarak bir web sayfasını sunucudan yüklendikten sonra yeni bilgilerle güncelleyebilir!

AJAX ilk kez 2005 yılında Google tarafından (Google Suggest ile) popüler hale getirildi.

Google Suggest dinamik bir arayüz oluşturmak için XMLHttpRequest nesnesini kullanır. Google Suggest ile arama kutusuna yazmaya başladığınızda bir javascript betiği yazdığınız harfleri sunucuya gönderir ve sunucu bir tahmin listesiyle geri döner.

XMLHttpRequest nesnesi Internet Explorer 5.0+, Safari 1.2, Mozilla 1.0 / Firefox, Opera 8+, ve Netscape 7 tarayıcılarında desteklenmektedir.Yorumlar
Henüz Kimse Yorum Yapmamış, ilk yorumu siz ekleyin!
Yorum Ekleme Aparatı
Yorum Eklemek için lütfen sol menuden giris yapınız..
Toplam 0 yorum listelendi.