Google sandbox - Arama Motorları SEO Webmaster bilgi bankası, knowledge base Webmaster Araçları

AnaSayfa > Arama Motorları SEO > Google sandbox
Kategori: Arama Motorları SEO
Gönderen: Admin
Tarih: 2008-07-26
Puan: 10   Puan:10 | Katılımcı:1 | Katılımcı : 1
Okunma: 5391
  
 
1 puan 2 puan 3 puan 4 puan 5 puan 6 puan 7 puan 8 puan 9 puan 10 puan

Sandbox'ı anlatmaya başlamadan önce söylemem gereken ilk şey, sandbox'ın varlığının ilk başlarda bazı kesimlerce reddedilse de, şimdilerde bütün kesimlerce kabul gördüğüdür. Sandbox, SEO uzmanlarının türettiği bir terim olmakla beraber, günümüzde bir çok webmasterın şikayet ettiği bir filtre haline gelmiştir.
Sandbox filterisinin Mart 2005'te uygulamaya konulduğu varsayılır. Google sandbox, genellikle yeni açılan websitelerine uygulanmakla beraber, yeni açılan sitelerin ilk başlarda google'da ilk sıraları almasını önlemeye yöneliktir. Bilindiği üzere, yeni açılan web siteleri, iki hafta içerisinde bile, google'da hedeflenen anahtar kelimelerde ön sıralara çıkabiliyordu. Google sandbox filtresi ise, bunu önlemek için oluşturulmuş bir filtredir. Bu filtreyle beraber siteler arama sonuçlarında yine çıkıyor, fakat ön sıralarda çıkması engelleniyordu. Özetle, bu filtre websitelerinin, popüler anahtar kelimelerinde hızlı bir şekilde ön sıralara çıkmasını engellemek için konulmuştur.
Sandbox filtresi, birkaç istisna dışında bütün websitelerini etkiler. Unutmadan söylemek gerekir ki, sandbox filtresi webmasterları cezalandırmak için konulmuş bir filtre değildir. Sadece, arama motorlarında yükselmede bir başlangıç olarak görülebilir.
Sandbox filtresi, çok fazla rekabet olan kelimeler üzerine kurulmuş siteleri daha çok etkiler. Siteniz sohbet, gazeteler gibi rekabetin çok olduğu kelimelerde yoğunlaşıyorsa, sandbox filtresinden çıkmanız daha çok zaman alacaktır.
Sandbox filtresinin varoluş sebebini sorguladığımızda ise, google açısından çok geçerli bir sebebin varlığıyla karşı karşıya kalacağız. Her ne kadar çok aratılan kelimelerde üst sıralarda olmak için site açan webmasterlar bu filtreyi sevmese de, google'ın bu filtre için öne sürdüğü bazı nedenler var.
SEO uzmanlarınca , arama sıralamasında dikkate alınan kriterler şunlardır; arama sonuçlarında Google'ın önem verdiği kriterler; sayfaya verilen linkler, orijinal içerik, anchor text kullanımı. Bu kriterlerin çoğu webmaster tarafından bilinmesi, webmasterları bu yolu kötüye kullanmaya itmiştir. Bir ay bile google'da çok aratılan kelimelerde üst sıralarda olması, onlara inanılmaz kazançlar sağlayabilirdi. Bunun bilincinde olan webmasterlar ise şu yolu izlediler:
- Çok aratılan anahtar kelime üzerine site kurmak
- Unutmadan eklemek gerekirse, bu tür kullanımın Google kurallarına aykırı olduğunun farkındalar
- Kurulan websitesinden, google sistemden atana kadar kazanç sağlamak
- Google bu �spam� kullanımı fark edip siteyi banlayınca, farklı bir alan adı ile sisteme devam etmek, dolayısıyla kazancını devam ettirmek.
Aslına bakarsanız, google'ın piyasaya girmesinden önce bu tür kullanımlar yoğun değildi. �Fake� içerik sağlayan siteler bu kadar yoğun değildi. Bunun sebebi ise yahoo, altavista gibi arama motorlarının indexleme süresinin uzun olmasıdır. Google'ın hızlı indexleme özelliği (bazen aynı gün indexliyor), 2-3 ayda indexleyen diğer arama motorlarının karşısında bir ayrıcalık olarak görüldü. Bu ayrıcalık karşısında webmasterlar tabi ki çok mutluydular! ?
Google ise bu problemi çözmekte biraz gecikmiş gibi görülebilir. Yeni içeriğe eskiden baktığından daha çok mesafeli yaklaştı. Yeni açılan web sitelerini bir deneme sürecinden geçirmeye karar verdi. Eğer bu deneme süresinde, web sitesinde bir aksaklık görürse sandbox süresini arttırıyor, eğer bir sorun olmadığını görünce, sandbox'tan siteyi çıkartıyor.
Sandbox'lar sitelerimizi nasıl etkiler? Yeni web sitemiz varsa, sandbox filtresinden şansımız varsa kurtulamayız. Fakat bu filtreyi, avantaj olarak da kullanabiliriz.
Google'ın sıralama sistemi yıllardır değişmedi. Genel olarak alınan linklere ve içeriğe göre sıralama yapıyor. Bu kriterlerin sıralamadaki ağırlığı ise zaman içinde değişebilir.
Eğer siteniz sandbox'ta ise, sitenize google'dan başka yollardan ziyaretçi çekme üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Bunu da, yeni makaleler yazarak, ziyaretçileri siteye bağımlı kılarak, benzer içeriğe sahip olan sitelerden ziyaretçi sağlayarak başarabilirsiniz. Bunları başardığınız zaman, Google, sandbox filtresini kaldırdığı zaman aramalarda iyi bir pozisyona sahip olabilirsiniz.
Websitemizin sandboxta olup olmadığını nasıl anlarız?İlk olarak Google'dan banlanmak ve sandbox filtresine takılmak arasında fark olduğunu belirtmek istiyorum. Eğer websitenizi arattığınızda sıfır sonuç çıkıyorsa, büyük bir ihtimalle siteniz google'dan banlanmıştır. Bunu da Googlebot'un sitenizi ziyaret edip etmediğine bakarak anlayabilirsiniz. Eğer siteniz Google'dan banlanmışsa, Googlebot sitenizi ziyaret ederek vakit kaybetmez.
Eğer siteniz banlanmamışsa, fakat aramalarda alınan linklere rağmen üst sıralara çıkamıyorsanız, büyük bir ihtimalle sandbox filtresine takılmışsınızdır. Bunun için çok rekabet olmayan kelimelerde de test yapmalısınız. Bununla beraber; yahoo, msn, altavista'dan gelen ziyaretçi sayısı, google'dan fazlaysa büyük bir ihtimalle sandbox'tasınızdır. Bunun sebebi ise Türkiye'de ağırlıklı olarak Google'ın kullanılmasıdır. Daha az kullanılan MSN'in, Google'dan daha fazla ziyaretçi göndermesi size de saçma gelmez miydi?
Sandbox'tan çıkmanın yolu var mı?
Elbette websiteniz sandbox'tan çıkacak, fakat cevap hoşlanmayacağınız kadar olumsuz. Sandbox'tan çıkmak için tek yapmanız gereken �beklemek�. Sandbox filtresi, devamlı uygulanan bir filtre olmadığı için eninde sonunda bu filtreden kurtulacağınıza emin olun. Yani eninde sonunda Google aramalarında kendinize yer bulacaksınız. Önemli olan bu süreyi kendi lehinize kullanmanızdır. Eğer arama motorlarından çok ziyaretçi gelen bir siteniz varsa, muhtemelen diğer ziyaretçi çekme methodlarını gözardı edeceksiniz. Bu yüzden sandbox filtresi, size diğer ziyaretçi çekme yöntemlerini test etme olanağı verecektir. Böylece sandbox filtresinden kurtulduğunuz zaman, ziyaretçi sayınız:
- Sandbox filtresinden önce:
Google ziyaretçisi + kendi sitelerinizden verdiğiniz linklerden gelen ziyaretçi
- Sandbox filtesi:
kendi sitelerinizden verdiğiniz linklerden gelen ziyaretçi + kendinizin bulduğu ziyaretçi çekme yöntemleriyle gelen ziyaretçiler
- Sandbox filtresinden sonra:
kendi sitelerinizden verdiğiniz linklerden gelen ziyaretçi + kendinizin bulduğu ziyaretçi çekme yöntemleriyle gelen ziyaretçiler + google'dan gelen ziyaretçiler
Görüldüğü üzere, sandbox filtresinden sonra, ziyaretçi sayınız artacaktır.
Yorumlar
Henüz Kimse Yorum Yapmamış, ilk yorumu siz ekleyin!
Yorum Ekleme Aparatı
Yorum Eklemek için lütfen sol menuden giris yapınız..
Toplam 0 yorum listelendi.