Yazan
selimtas63
Yeni Üye
28 Mayıs 2017 Pazar 00:09:33
Google, belirli ülkelerde yavaş mobil bağlantı üzerinden arama yapan kişilere daha hızlı ve daha hafif sayfalar gösterir. Bunu yapmak için web sayfalarının kodunu dönüştürürüz. Anında yapılan bu kod dönüştürme işlemiyle web sayfaları yavaş ağlar için optimize edilmiş bir sürüme çevrilir. Böylece, veriden tasarruf ederken sayfaların daha hızlı yüklenmeleri sağlanır. Optimize edilmiş bu sayfalarda, alakalı içeriğin çoğunluğu korunur ve kullanıcılara, orijinal sayfayı görüntülemeleri için bağlantı sağlanır. Yaptığımız denemelerde, optimize edilmiş sayfaların orijinal sayfalara göre dört kat daha hızlı yüklendiğini ve %80 daha az bayt kullanıldığını belirledik. Ayrıca bu sayfalar çok daha hızlı yüklendiklerinden, kod dönüşümü yapılan sayfalara gelen trafikte %50'lik bir artış olduğunu gördük.

Kod dönüştürmeyi destekleyen bir yerel ayardan istenen AMP sayfaları, ayrıca yükleme süresini kısaltacak şekilde değiştirilebilir. Değişiklikler, yazı tipi ve resim optimizasyonlarını içerir.

Web sayfalarının kod dönüşümü yapılmış sürümünü görme

Mobil cihazınızda veya masaüstü bilgisayarınızda AMP olmayan bir web sayfasının kod dönüşümü yapılmış sürümünü aşağıda açıklanan şekilde önizleyebilirsiniz:

Google hesabınız varsa
Kodu dönüştürülmüş sayfayı görüntüleyin

Google hesabınız yoksa:

Mobil cihazınızda http://googleweblight.com/?lite_url=[web_sitenizin_URLsi] bağlantısına gidin; burada url, tam URL'dir (http://www.example.com).
VEYA
Masaüstü bilgisayarınızda Chrome cihaz modu emülatörünü http://googleweblight.com/?lite_url=[web_sitenizin_URLsi] bağlantısıyla açın; burada url, tam URL'dir (http://www.example.com)
Aralarında video siteleri, çerez gerektiren sayfalar (örneğin, kişiselleştirilmiş siteler) ve kod dönüştürmenin teknik olarak zor olduğu diğer web sitelerinin de bulunduğu bazı sayfaların kodu şu anda dönüştürülmemektedir. Bu durumlarda, yukarıda listelenen araçlardan birini kullanarak, dönüştürülmüş sayfa için istekte bulunursanız "kodu dönüştürülmedi" bildirimini görürsünüz.

Yükleme sürelerini karşılaştırma

Kodu dönüştürülmüş bir sayfa ile kodu dönüştürülmemiş bir sayfa arasında yükleme karşılaştırmalarını yan yana görebilirsiniz (bu test birkaç dakika sürer).

Kod dönüştürmeyi devre dışı bırakma

Sayfalarınızda kod dönüşümü yapılmasını istemezseniz sayfa yanıtınızda "Cache-Control: no-transform" HTTP üst bilgisini ayarlayın. Googlebot bu üst bilgiyi görürse sayfanızın kodu dönüştürülmez.

Sık Sorulan Sorular

Genel

Kullanıcılar kodu dönüştürülen bu sayfaları ne zaman görür?

Bu sayfalar yalnızca kod dönüştürme özelliğini etkinleştirdiğimiz bir ülkede Google'ın yavaş bir ağ bağlantısına sahip kullanıcıları algılaması durumunda gösterilir.

Sayfamda Google Analytics çalışacak mı?

Evet. Sayfaların küçük olması ve hızlı yüklenmeleri için yalnızca sayfa görüntüleme istatistiklerini desteklediğimizi unutmayın: Örneğin, etkinlik izleme raporlanmaz. Ayrıca, şu anda yalnızca Universal Analytics'i (analytics.js JavaScript kitaplığı) destekliyoruz.

Bir sayfanın kod dönüşümü yapılmış sürümüne ilişkin metrikler, Analytics'te sayfanın ana makine adına googleweblight.com eklenmiş olarak gösterilir. Dolayısıyla, example.com/sayfam adresinde bir sayfanız varsa kodlanmamış sayfaya ilişkin metrikler example.com/sayfam olarak gösterilirken kodu dönüştürülmüş sayfaya ilişkin metrikleri example.com.googleweblight.com/sayfam şeklinde gösterilir.

Daha hızlı ağ bağlantılarına sahip kullanıcılar için sayfalarımın kodu dönüştürülecek mi?

Kullanıcı hızlı bir ağda yer alıyorsa sayfaların kodu dönüştürülmez.

Sayfalarımın kodu, masaüstü bilgisayarlardan veya tabletlerden arama yapan kullanıcılar için dönüştürülecek mi?

Sayfa kodu yalnızca cep telefonlarındaki kullanıcılar için dönüştürülür, masaüstü veya tabletlerdeki kullanıcılar için dönüştürülmez.

Hangi tarayıcılar destekleniyor?

Sayfaların kodu şu anda Chrome tarayıcısı ve Android tarayıcısından (sürüm 2.3 ve sonraki sürümler) yapılan aramalar için dönüştürülmektedir.

Bu şekilde optimize edilmiş sayfalar hakkında nasıl geri bildirim sağlayabilirim?

Lütfen geri bildirimleri googleweblight@google.com adresine gönderin. Belirli bir sayfayla ilgili sorun görürseniz lütfen URL'yi belirtin.

Kodu dönüştürülmüş sayfamı önbelleğe alıyor musunuz?

Sayfaların kodu genellikle kullanıcı istekte bulunduğunda, sayfanın geçerli sürümünden dönüştürülmektedir. Google, ana içeriği yalnızca birkaç dakikalığına önbelleğe alır. CSS, JS ve görseller gibi diğer kaynaklar daha uzun süreyle önbelleğe alınabilir.

Yalnızca arama sonuçlarında bağlantı verilen sayfanın kodunu mu yoksa tüm sitenin kodunu mu dönüştürüyorsunuz?

Sayfanın kodu dönüştürülebiliyorsa veya kod dönüştürme devre dışı bırakılmamışsa, sayfanın ve kullanıcının bu sayfa içinden tıkladığı diğer sayfaların kodunu dönüştürürüz.

Reklamlar ve Gelir

Bu işlem reklam gelirimi nasıl etkileyecek?

Şu anda çeşitli reklam ağlarındaki reklamları destekliyoruz ve daha fazlasını dahil etmek için çalışıyoruz. Denemelerimiz, kodu dönüştürülen sitelerin, kodu dönüştürülmeyen sitelere göre %50 daha fazla trafik aldığını göstermiştir ve bunun, sitenizden para kazanmanıza yardımcı olmasını bekliyoruz.

Şu anda hangi reklam ağları destekleniyor?

Mayıs 2015 itibarı ile Sovrn, Zedo ve AdSense'i destekliyoruz. DoubleClick for Publishers (DFP) ve diğer reklam ağlarını desteklemek için çalışmalarımız devam ediyor.

Tek bir sayfada kaç reklam gösterilir?

Sayfanın boyutunu küçük tutmak ve sayfaların daha hızlı yüklenmelerini sağlamak için tek bir sayfada gösterilen reklamların sayısını sınırlandırıyoruz. Şu anda bu sınır 3 reklamdır.

Birden çok reklam ağı kullanıyorum. Google hangi reklamların gösterileceğini nasıl seçiyor?

Reklamlar şu anda orijinal sayfa tarafından istendikleri sırada seçilmektedir.

Ben bir reklam ağıyım ve ağım desteklenmiyor. Nasıl dahil olabilirim?

Ağınızı desteklemek isteriz. Lütfen reklam ağlarına ilişkin sayfamıza göz atın.

Devre dışı bırakma

Kod dönüştürmeyi devre dışı bırakırsam ne olur?

Devre dışı bırakırsanız Google, ağ bağlantıları yavaş olan kullanıcılar için sayfanızın kodunu dönüştürmez. Ağ bağlantıları yavaş olan arama kullanıcıların sayfalarınızı yüklemeleri daha uzun süreceğinden bu kullanıcılardan sitenize gelen trafiğin azalabileceğini lütfen unutmayın.

Kod dönüştürmeyi devre dışı bırakmadım. Sayfam neden dönüştürülmüyor?

Teknik sınırlamalardan dolayı, şu anda bazı sayfaların kodu dönüştürülememektedir. Arama sonuçlarında, bu sayfalar da kodu dönüştürülmemiş olarak etiketlenecektir. Buna aşağıdakiler dahildir:

Çerez gerektiren siteler (ör. kişiselleştirilmiş site veya kullanmadan önce giriş yapmanızı gerektiren siteler)

Önemli miktarda veri kullanan siteler (ör. video siteleri)

Kodlarının dönüştürülmesi teknik olarak zor olan diğer siteler.


Linkleri görebilmek için Giriş Yap yada Üye ol
Linkleri görebilmek için Giriş Yap yada Üye ol
Linkleri görebilmek için Giriş Yap yada Üye ol
Linkleri görebilmek için Giriş Yap yada Üye ol
Linkleri görebilmek için Giriş Yap yada Üye ol

Cevap yazmak için üye olmalısınız!
Hemen üye olmak için burayı tıklayınız..
 
 
Sayfalar:  1  
© 2009 Webmaster Araçları | Sizde Kendi forumunuza sahip olun | Şikayet et